• angiolog piotr lisowski 001
  • angiolog piotr lisowski 002
  • angiolog piotr lisowski 003
  • angiolog piotr lisowski 004
  • angiolog piotr lisowski 005
  • angiolog piotr lisowski 006
  • angiolog piotr lisowski 007
  • angiolog piotr lisowski 008

Specjalistyczny gabinet angiologiczno-chirurgiczny.

angiolog piotr lisowski home

Żylaki kończyn dolnych

Co to są żylaki?

Układ krwionośny to złożona sieć tętnic i żył, które dostarczają całemu ustrojowi tlen i substancje odżywcze i jednocześnie odbierają zużyte substancje. W układzie tym żyły są elementem, poprzez który krew wraca do serca i w przypadku żył kończyn dolnych krew płynie w kierunku przeciwnym do grawitacji. Aby ją pokonać, żyły zawierają zastawki uniemożliwiające powrót krwi do stóp, a ucisk otaczających mięśni pełni rolę pompy. Jeśli zastawki stają się nieszczelne, krew „przecieka wstecz” i tworzy tzw. refluks. Przepływ się zmniejsza i mówimy wówczas o niewydolności żylnej. Jeśli stan ten się utrzymuje żyły się poszerzają i tworzą się żylaki. W kończynach dolnych występują 2 układy żył – żyły głębokie (którymi odpływa do serca około 85% krwi) oraz żyły powierzchowne odprowadzające ok. 15% krwi. Krew z układu żył powierzchownych powinna odpływać do układu żył głębokich. Wspomniane zastawki żylne powinny uniemożliwiać przepływ w odwrotną stronę – cofanie się krwi do żył powierzchownych z „głębi nogi”. Istotą powstawania żylaków jest „odwrócenie” przepływu żylnego z układu głębokiego do układy żył powierzchownych. Powstające w ten sposób żylaki często widoczne są, jako wystające ponad skórę żyły o poskręcanym przebiegu. Mogą mieć czerwony, purpurowy lub niebieski kolor. W pierwszej kolejności zwykle pojawiają się z tyłu łydki lub z boku nogi. Jeden na dwóch ludzi powyżej 50 roku życia cierpi z powodu żylaków (do 40% kobiet i do 20% mężczyzn). Ogólnie można powiedzieć, że co 3 osoba żyjąca na świecie doświadczy w ciągu swojego życia objawów niewydolności żylnej.

Jakie są objawy żylaków?

Żylaki są wynikiem problemów z przepływem krwi w żyłach (uszkodzenie zastawek) i mogą towarzyszyć im następujące objawy:

  • swędzenie, uczucie zmęczenie bądź ciężkich nóg, nadwrażliwość obszaru objętego żylakami;
  • w bardziej zaawansowanych przypadkach ściemnienie koloru skóry, wyprysk, drętwienie i obrzęki nóg, ból nóg, owrzodzenia.

Jeśli występują powyższe objawy, należy skonsultować się z lekarzem podjąć leczenie.

Dlaczego należy leczyć żylaki?

Poza bólem, dyskomfortem oraz względami estetycznymi nieleczone żylaki mogą się powiększać i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Problemy zdrowotne, które mogą się pojawić z powodu żylaków to min.: rozwój żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej z zakrzepicą żylną i zatorowością płucną włącznie. Nie bez znaczenia pozostaje zwiększone ryzyko wystąpienia uporczywych i trudno gojących się owrzodzeń oraz zespołu pozakrzepowego.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej>>>